Prvi šolski dan na podružnični šoli Vrtovin je bil vesel in prazničen, kot vsako šolsko leto. Letos je šolski prag prestopilo kar pet prvošolčkov in njihovih staršev.

Prvi šolski dan
Ponosni prvošolčki

Drugi šolski dan, tehniški dan, so učenci v skupinah razmišljali o obnašanju v razredu in snovali šolska pravila. Obljubili so, da jih bodo upoštevali, tako nam bo vsem skupaj na šoli lepo. Poleg tega so učenci poskrbeli za urejenost svojih zvezkov, garderobe in poličk ter izdelali ročno delo.

Izdelek za darilo
Kako so nastajali plakati
Šolska pravila
Viharjenje idej
Predstavitev plakatov
Predstavitev plakatov

Že v sredo, 7. 9. 2022, pa smo odšli na izlet v Ajdovščino na Mini olimpijado, kjer so se učenci preizkusili v različnih športih disciplinah in spoznali lokalna športna društva. Nekaj prvošolcev se je ob tem dogodku prvič peljalo z avtobusom. Zanje je bil ta športni dan prava dogodivščina.

Z avtobusom v Ajdovščino
Uživali v športnih dejavnostih

September je na naši šoli zaznamovan kot nacionalni mesec skupnega branja, ki poteka od 8. 9 do 9. 10. 2022. V ta namen je tretješolcem tudi občina Ajdovščina poklonila knjige z naslovom Jure in mumija. Bili so jih veseli. Misel na to, da je to sedaj čisto njihova knjiga, jih je presenetila in razveselila. 

Poleg tega dogodka pa smo učiteljice prijavile čisto svoje dogodke, ki smo jih izvedle v okviru svojih ur. Učiteljica Polona je s svojimi učenci imela dogodek z naslovom Knjiga presenečenja. Učenci so imeli nalogo, da izberejo sebi ljubo knjigo, jo zavijejo kot darilo in to darilo poklonijo sošolcu. Sošolec je to knjigo doma prebral in jo predstavil ostalim. Vsi so sošolcem z zanimanjem prisluhnili in jih za nastop pohvalili. S tem dogodkom so tudi obeležili začetek bralne značke.

Z učiteljico Marijo so v 1. in 2. razredu brali Zvezdico Zaspanko. Vsak dan so prebrali kratek del zgodbe in se o njem pogovarjali. Pozorni so bili na pot, ki jo je Zvezdica Zaspanka opravila v svojem popotovanju. Ko so zgodbo prebrali, so učenci z vodenimi in tempera barvami naslikali, kje vse je Zvezdica Zaspanka v zgodbi bila.

Učiteljica Tanja je vsak dan, pri podaljšanem bivanju, prebrala eno pravljico. Brali so tudi tretješolci in četrtošolci. Ker nam je bil ta vsakodnevni ritual zelo všeč, smo ga kar obdržali.

Tretješolci so začeli s petdnevnim izvajanjem plavalnega tečaja. Odšli so v bazen v Novi Gorici in se tam učili plavanja ter se tudi zabavali in izvajali vodne aktivnosti vse do kosila, ko so se utrujeno spet vrnili na našo šolo. 

Ker se veliko pogovarjamo o zdravju, skrbi za zdravje, smo 9. 9. na šoli gostili medicinski sestri, ki sta nas na nazoren način naučili še veliko več o tej temi. Obenem so se v 3. in 4. razredu tudi praktično seznanili  s tem, kako pomagati nekomu, ki si poškoduje glavo, roko ali nogo in spoznali načine obvezovanja. Bilo je zelo zanimivo, zabavno in hkrati zelo pomembna spretnost, ki smo se je naučili.

Letos pa se po dolgem času ponovno potegujemo za razred najbolj čistih zobkov, k čemur nas spodbuja medicinska sestra, ga. Damjana Marc. V ta namen nas bo vsak mesec obiskala.

Naučili so se obvezovanja

Konec meseca septembra in začetek oktobra tudi letos na naši podružnici praznujemo dneve kulturne dediščine. Spomnili smo se , kako smo lani z našim dogodkom in izidom brošure o vrtovinskih mlinih, žagah in stopah, prejeli mednarodno nagrado za Mlade raziskovalce in s tem obeležili tudi letošnje praznovanje teh dni. Letos smo prijavili kar dva dogodka.

V sklopu prvega dogodka smo odšli na sprehod po poteh vrtovinske kulturne dediščine. Po poti nas je vodila aplikacija – CŠOD MISIJA, ki si jo lahko vsakdo brezplačno naloži na svoj pametni telefon. V njej lahko poiščete misijo z naslovom: Vrtovinska kulturna dediščina. S pomočjo aplikacije se lahko tudi vi odpravite na sprehod po Vrtovinu in tako kot mi, učenci in učiteljice, poiščete točke na zemljevidu, jih obiščete in tam izpolnite izzive v povezavi s kulturno dediščino. Naša pot je bila še dodatno zanimiva, saj smo učenci z učiteljicama v dveh skupinah tekmovali, kdo bo na misiji zbral več točk.

Drugi dogodek je nosil ime Semena in sadike naših babic. Z učenci smo pripravili plakate, na katerih so bili pregovori in reki naših prednikov, s katerimi so si pomagali pri vrtnarjenju. Bili so povezani z naravo in svoja opažanja so spremenili v pregovore, ki so se prenašali iz roda v rod. Naredili smo tudi veliko razstavo knjig o naravnem vrtnarjenju. Najbolje prelistane knjige so bile starejše knjige, ki nam jih je posodila naša knjižničarka Irma. Otroci, starši in drugi so v šolo prinašali semena in sadike, ki se v njihovih družinah prenašajo že več rodov. Njihovim semenom smo dodali še semena z našega šolskega vrta. Naredili smo skrinjo semen in menjava semen bo potekala skozi vse šolsko leto. Obiskala nas je tudi gospa Ana iz Bevkove knjižnice v Novi gorici in nam predstavila knjižnico semen. Skupaj pa smo potem naredili še tri ptičje krmilnice.

Skrinja semen stoji pri vhodu v šolo. Vabljeni na izmenjavo!

Gospa Ana nam je predstavila Knjižnico semen
Izdelali smo ptičje krmilnice
14 vrtnih zapovedi
Skrinja semen
Prinesite in odnesite!
Razstava
Dostopnost