Meseca mareca smo se zavzemali za spodbujanje branja. Brali smo vsak dan po 10 minut. V okviru te akcije smo skupaj z učenci pripravili več kotičkov, ki so nas opominjali na branje.
Obiskala nas je šolska knjižničarka, ga. Irma, katera je v 3. in 4. razredu izvedla zanimive ure knjižnične vzgoje in nam približali knjigo Lojza iz vesolja (avtorice Majde Koren). Izvedla je tudi mesečno izposojo knjig iz šolske knjižnice.
Mesec se je začel zelo veselo tudi zato, ker se je začel s pustnim torkom. Učenci so se, kot vedno na ta dan, posebno zanimivo oblekli in se tudi potegovali za naziv naj maska. Skupaj smo odšli na sprehod, rajali in se veselili. Menimo, da smo zimo uspešno pregnali.
Ker je mesec marec tudi dan očetov – mučencev in dan žena ter mater, smo se na vse to lepo pripravili. Izdelali smo voščilnice in celo preprosto reciklirali. Iz starih sveč smo naredili nove. Učenci so jih v dar odnesli mamam in očetom.
Krajevni skupnosti Vrtovin smo po svojih močeh pomagali posaditi drevesa ob šolskih igralih. Učenci jih že pridno zalivajo.
Vrtovinske učiteljice se medtem pridno izobražujejo v različnih temah, med drugim je bil v tem mesecu kar dvakrat javno predstavljen uspešen vrtovinski projekt : Malni, žage in fužine na Vrtovinščku. Učiteljica Polona Žorž je na srečanju ob Dnevih evropske kulturne dediščine in Tednu kulturne dediščine predstavila naše celotno delo in naš uspešni projekt, 17. 3. 2022. Posnetek srečanja si lahko ogledate na: https://www.zvkds.si/sl/utrinki/spletno-srecanje-dnevov-evropske-kulturne-dediscine-tedna-kulturne-dediscine-2022.
Vsi prisotni so bili navdušeni nad našo pozitivno prakso, mreženjem med vaščani in aktivnostjo naših mladih raziskovalcev. Dosegli smo res veliko. Učenci razumejo, zakaj je kulturno dediščino potrebno spoznavati, varovati in ohranjati.
Obenem pa smo bili slišani tudi na javnem dogodku – Kulturni bazar v Cankarjevem domu v Ljubljani, 31. 3. 2022, ko je učiteljica Polona Žorž našo pozitivno prakso predstavila na modeliranemu javnemu pogovoru o kulturni dediščini. Pogovor je vodila ga. Nataša Gorenc iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Pri pogovoru pa sta sodelovali še mag. Adela Pukl in Slovenskega etnografskega muzeja ter ga. Milena Antonić, ZVKDS OE Maribor (https://www.facebook.com/dnevievropskekulturnedediscine/ ).
Učenci so bili o teh dogodkih obveščeni in prav poveselili so se, ko so slišali za pohvale in prijetne odzive vseh poslušalcev.
Priredili smo si pravi kulturni bazar, da smo se spomnili na naš projekt in proslavili uspeh.
V mesecu marcu pa so naši učenci po pošti dobili pomembno priznanje, ki jih je razveselilo. Priznanje za sodelovanje na mednarodnem natečaju: Mladi raziskovalec evropske kulturne dediščine. Za naš projekt smo dobili glavno nagrado v kategoriji od 6. do 10. let. V ta namen se bomo za konec leta odpravili na izlet v Maribor. Ker je priznanje napisano v angleškem jeziku je učenec Leo poskrbel za slovenski prevod in tako so ga vsi učenci razumeli.
V mesecu februarju in marcu smo tudi spodbujali prijateljstvo na raznolike načine. V okviru tega projekta je nastal prisrčen video o prijateljstvu na naši podružnici. Lahko si ga ogledate na: https://fb.watch/ccgpS2FuBT/
Imeli smo tehniške dni. Tako smo urili svoje praktične sposobnosti in fino motoriko. Učenci so se imeli lepo.
Kot vedno, smo poskrbeli tudi za to, da smo razgibali naše ude s pomočjo minutk za zdravje, se gibali pri krožkih in seveda športu na zanimive načine.
Imeli pa smo tudi prijetne obiske iz agencije ROD iz Ajdovščine ter iz GARAŽE. Strokovni delavci so prisluhnili predstavitvam inovativnih strojev, ki so jih učenci narisali. Ti narisani otroški stroji še ne obstajajo, zato je bilo to le srečanje in poslušanje vseh idej, ki so jih učenci oblikovali, nekaj nepredstavljivo inovativnega.
S srečanjem smo bili zelo zadovoljni. Učenci tudi. Izbrali so stroj, ki ga bodo izdelali v GARAŽI. Se že veselimo njihovega ponovnega obiska in informacij o poteku dogajanja.
Poleg vsega tega pa pri krožkih ne pozabimo niti na šolski vrt za katerega že pridno skrbimo. Pripravili smo ga in vanj posadili krompir, čebulo in česen. Veseli pa smo deževnice, ki je napolnila našo posodo, saj nam dobro služi za zalivanje.
Tretji in četrti razred pa je bil deležen tudi obiska z Zavoda za internetno varnost. Gospa nam je zelo dobro predstavila varno in koristno uporabo interneta, ki je primerna za učenčevo starost.
Imeli pa smo tudi obisk iz zdravstvenega doma. Medicinska sestra ga. Špela je našo učence na zanimiv način poučila o tem, kako skrbimo za svoje zdravje ter naučila osnove o delovanju naših organov in našega telesa.