Čeprav je bil november dokaj miren, se je na vrtovinski podružnični šoli dogajalo marsikaj zanimivega. Pridno smo se pripravljali na novoletno prireditev, poleg tega pa smo se še učili, izvajali različne projekte in se igrali.
Prvi izredni dogodek v novembru je bil tradicionalni slovenski zajtrk. Ta dan so bile mize slavnostno okrašene in pripravljene, šola pa je dišala po toplem mleku in svežem kruhu. Najprej smo si privoščili zdrav zajtrk z maslom in medom. Nato smo se ob posnetkih pogovarjali o onesnaževanju tal in kako to deluje na našo prehrano in prehrano vseh živih bitij. Učenci so delili ideje, kako lahko sami preprečijo onesnaževanje zemlje. Nato so učenci še ustvarjali na današnjo temo. Izdelali so kravice iz recikliranega papirja.
Pri naših učencih pa skušamo razvijati tudi smisel za podjetništvo. Učenca tretjega razreda, Gregor in Žiga, ta smisel gotovo že imata. Sredi novembra sta v šolo prinesla plakat o otvoritvi njunega muzeja. Razdelila sta nam tudi vstopnice. Tako smo na dan otvoritve res obiskali muzej starih in vojaških predmetov. Leseno hišico sta fanta opremila s policami, na katere sta postavila polno starih in vojaških predmetov in čisto vse skrbno označila z napisi. Muzej smo si ogledali, Žigi in Gregorju pa podelili še priznanje za zamisel in izvedbo projekta.
December smo začeli z dnevom odprtih vrat. Povabili smo starše, stare starše in druge sorodnike. Veliko jih je prišlo in začeli smo ustvarjati. Vsak učenec je dobil star lesen pladenj in ga s pomočjo družine spremenil v novoletni pladenj. Za to smo uporabili papirnate prtičke z novoletnimi motivi, malo lepila in vode. Nastali so unikatni, očarljivi pladnji. Najlepše pa je bilo prav to, da so starši in otroci pri izdelavi sodelovali.
V ta dan smo vključili tudi ogled sklopa risanih filmov Lisička in druge zgodbe. Ker je filmska vzgoja na naši šoli postala že način življenja in ne samo projekt, se nam je zdelo prav, da so vključeni tudi starši in stari starši. Po ogledu vsakega kratkega risanega filma, smo imeli tudi refleksijo. Najprej so svoje občutke izrazili učenci, nato še starši. Bilo je nadvse zanimivo.
Ko smo si ogledali vse risane filme, so učenci in starši dobili ustvarjalno nalogo: narisati ali napisati so morali svoja doživetja, razmišljanje, občutke. Učenci so odšli v drugi razred in ustvarjali sami, starši pa tudi. Svoje izdelke so nato tudi predstavili. Zanimivo je bilo videti starše, kako so z občudovanjem gledali in poslušali svojega otroka, kako predstavlja svoj izdelek in prav tako učence, ki so se smehljali ob pogledu na izdelek odraslih. V vsaj treh primerih pa je otrok narisal isti prizor iz pravljice, kot njegov starš. Ti občutki so bili staršem in otrokom še posebej lepi in polni presenečanja. Misliva, da so ti skupni trenutki prav vsem polepšali dan.
Ta praznični mesec smo obeležili tudi z obiskom lutkovnega gledališča v Ljubljani, 1. in 2. razred, ter z obiskom gledališča v Novi Gorici, 3. in 4. razred. Prvošolci in drugošolci so si ogledali lutkovno predstavo Sapramiška, tretješolci in četrtošolci pa gledališko predstavo Živalske novice.Vsem sta bili predstavi všeč in veliko smo se o tem pogovarjali. Predstavi sta v njih prebudili pravljično vzdušje.
V okviru mednarodnega projekta Naša mala knjižnica smo se prijavili za izmenjavo knjižnega junaka. Končno smo dobili naslov šole, ki si bo izmenjala junaka z nami. Naš detektiv Oskar bo potoval na osnovno šolo Frana Kranjca v Celje. Tam se bo družil z učenci, ki so tudi vključeni v ta projekt in želimo jim, da bi v njegovi družbi uživali.
Mesec december nas je presenetil s kar nekaj toplimi in sončnimi dnevi. Zato smo jih veliko prebili zunaj, na zraku. Tudi okraske za šolo smo delali kar zunaj. Potem pa nas je presenetil še predsednik KS Vilko Brus, ki je ob šoli dal postaviti drevesce z lučkami. Z veseljem smo ga okrasili!
Mesec december smo zaključili s prireditvijo ob prihodu dedka Mraza. Nastopali so vsi vrtovinski učenci. Zaigrali so igrico Mojca Pokrajculja malo drugače… V igrici nastopajo knjižni junaki slovenskih pisateljev. Nauk zgodbice je bil, da se lahko vse stvari pogleda tudi s svetlejše strani. Učenci so tudi zapeli in zaplesali, naš Jaka pa je zaigral na harmoniko in to kar z dedkom Mrazom.